Datoria unei case de marcat pentru birourile de contabilitate

Conducem un magazin în care se înregistrează vânzările cu ajutorul casei de marcat. Foarte des, clienții vor să plătească pentru bunurile achiziționate în valută, întotdeauna în euro. Este posibil să vă înregistrați la o casa de marcat într-o altă monedă?

În acord cu art. 111 secțiune 3a pct. 1 din Legea TVA, prin păstrarea evidenței folosind casele de marcat, contribuabilii TVA trebuie să imprime o chitanță sau o factură dintr-o vânzare, precum și să administreze clientul documentul tipărit.

În § 10 alin. 1 pct. 14 din Regulament privind condițiile tehnice, de asemenea, la articolul 8 alin. 1 punctul 14 din Regulamentul privind casele de marcat, care include informații care ar trebui emise pe bonul fiscal, trebuie să indicăm obligatoriu moneda în care sunt înregistrate vânzările, cel puțin pentru întreaga sumă a vânzărilor brute.

Principalele criterii și condiții tehnice pe care trebuie să le realizeze casele de marcat sunt enumerate în capitolul 2 din regulament cu privire la condițiile tehnice.

Astfel, în conținutul § 14 alin. 1 din acest drept, programul de vânzări în afaceri ar trebui să aibă, printre altele funcție: care permite contribuabilului să schimbe numele monedei în care este înregistrată vânzarea sau prescurtarea acesteia și să programeze modificarea dată în avans, introducând data și ora schimbării; economisirea momentului și a timpului în care înregistrările de vânzări sunt păstrate într-o monedă străină în gândire fiscală și, de asemenea, conversia sumei brute a vânzărilor în valute străine, prin care rezultatul conversiei, împreună cu cursul de schimb și decontarea plăților, trebuie să fie incluse în contul fiscal după sigla fiscală cu identificarea unităților ; calculul trebuie efectuat cu o sensibilitate de cel puțin șase zecimale, iar rezultatul conversiei trebuie să fie rotunjit la două zecimale.

De asemenea, abrevierile utilizate de Banca Poloneză a Poloniei sunt utilizate pentru a indica prescurtarea numelor de valută străină.

Astfel, dacă contribuabilul are o idee de a vinde articole pentru activitatea consumatorilor care plătesc o taxă în valută, atunci, de regulă, trebuie să existe o casă de marcat, dotată cu o relație care să asigure conversia cursului de schimb.

Din formularul stabilit în întrebare, se poate concluziona că taxa pentru mărfurile cumpărate trebuie să fie obținută în euro atunci când valoarea cazului este indicată în zlotys. Reglementările care tratează TVA nu reglementează întrebarea ce rată de schimb trebuie să răspundem pentru a converti valoarea PLN în EUR.